Tradycyjnie  miesiąc listopad jest okresem organizacji  biegów niepodległościowych, tak też i w Milanowie od pamiętnego biegu ,,100 km na 100 lecie Odzyskania Niepodległości  po Gminie Milanów” zorganizowanego  10 listopada 2018 roku staramy się pielęgnować tą naszą nawą tradycję i co rok spotykać się w tym okresie i po przez te biegi podziękować i oddać hołd tym którzy nam tą wolność wywalczyli.

Tegoroczny bieg odbywa się w Dzień Niepodległości i tym bardziej jesteśmy dumni z tego kim dziś jesteśmy, że możemy żyć w Polsce wolnej i niepodległej. Z wielu względów organizacyjnych  uroczystości oficjale wraz z Mszą Św. w intencji Ojczyzny odbędą się 14 listopada my dziś staramy się by ten dzień był wyjątkowy, już przed rozpoczęciem biegu delegacja  kilku zawodników udała się pod pamiątkową tablicę gdzie zapalili pamiątkowe znicze. O godzinie 1030 Pan Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Melnik wraz z dyrektor GOK Małgorzatą Osipiak powitali zawodników i otworzyli bieg.  Jeszcze przed samym startem wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie Hymn Polski przy łopoczących biało czerwonych flagach.  Po tym oficjalnym rozpoczęciu pierwsi na stary wyszli zawodnicy biorący udział na dystansach: półmaraton i 10 km. , już po pierwszych kilometrach widać było bardzo dobre tępo na obu dystansach, wspaniała pogoda dopisywała. Po niespełna 1,30 godzinie już ostatni najstarsi zawodnicy  byli już na mecie, po nich rywalizował młodzież  na dystansie 1 mili. Bieg Niepodległości zakończyły maluchy i grupa milanowskich  Pań z Klubu Seniora. Wszyscy zawodnicy na  mecie otrzymali pamiątkowe medale które wręczali w imieniu Pana Wójta Jerzy Melnik i Bogdan Nowak. Po zakończonych biegach na najlepszych w poszczególnych biegach czekały jeszcze pamiątkowe puchary, które wręczał Pan Artur Jaszczuk  wicestarosta parczewski wraz z Bogdanem Nowakiem Radnym Rady Gminy w Milanowie. Wyniki przedstawiają się następująco:

Półmaraton:

1. Deleżuch Wojciech
  2. Ściuba Tomasz
  3. Sawczuk Bartosz

10 km.

1. Serwiński Radosław
  2. Surowiec Jarosław
  3. Serwińska Anna

1mila

1. Sak Kacper
  2. Sak Paweł
  3. Krępski Dawid

Bieg Malucha

1. Łukaszuk Michał
  2. Mostowiec Jakub
  3. Ściuba Antek

Bieg Seniora

1. Surowiec Anna
  2. Kosobucka Elżbieta
  3. Woźniak Maria

Ogółem w tegorocznym Biegu Niepodległości wzięło udział 54 osoby, co jest już bardzo dobrym wynikiem jak na trzecią edycję tych biegów a siódmym biegiem organizowanym w Milanowie w ostatnich trzech latach. Na zakończenie całej rywalizacji na wszystkich uczestników zawodów, wolontariuszy, strażaków obstawiających trasy czekał gorący posiłek, ognisko i snucie planów na przyszły noworoczny bieg.

Organizacja Biegu Niepodległości to też ogromne wyzwanie finansowe któremu nie sprostalibyśmy gdyby nie pomoc Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, dzięki pomocy mogliśmy zrealizować to ogromne wyzwanie.  Wsparcie finansowe to piękne okolicznościowe koszulki dla wszystkich uczestników, okolicznościowe medale, pamiątkowe smycze i wiele innych materiałów reklamowych i promocyjnych związanych z organizacją biegu.  Dziękujemy również wielu sponsorom a głownie Łukaszowi Popielewiczowi.

Dziękujemy w tym miejscu naszym miejscowym biegaczom, którzy po zakończeniu jednego biegu motywują nas do dalszej pracy i organizacji kolejnych zawodów; Wojciech Szynkaruk, Wojciech Mitura i wielu innych których nie wspomnieliśmy a dzięki nim udaje się nam realizować takie jak to i inne podobne wyzwania.

Półmaraton:

1. Deleżuch Wojciech